Štola Johannes v Krušnohoří

Boží Dar
Štola Johannes v Krušnohoří

Nahoru, nebo dolů? Boží Dar v Krušných horách je zkrátka jedinečný ve všech směrech. Se svými 1 028 metrů nadmořské výšky je nejvýše položeným městečkem ve střední Evropě. A právě krušnohorská hornická a kulturní krajina se stala součástí světového dědictví UNESCO. Její významnou součástí je skarnový revír Zlatý Kopec a jeho největší důl Johannes.

Nezbytným vybavením každého návštěvníka je helma, svítilna, holínky, plášť a rukavice. Při její návštěvě totiž můžete šplhat po vysokém žebříku nebo se plazit v chodbě úzké jen čtyřicet pět centimetrů. Odměnou za toto úsilí vám bude pohled do pětisetleté důlní historie během zhruba dvouhodinové prohlídky.

Náš tip

​​Když už budete na Božím Daru, byl by hřích nenavštívit Božídarské rašeliniště a Ježíškovu cestu. V obou případech se můžete těšit na poutavou naučnou stezku, která je přístupná i pro kočárky a vozíčkáře. Odměnou vám bude krásná příroda všude kolem.

Unikátnost tohoto místa podtrhuje i způsob jeho současné údržby. Vše se dělá jako tenkrát – ke zpevňování chodeb se používá výhradně dřevo. Beton a podobné moderní vymoženosti byste hledali marně. Štolu můžete prozkoumat v rámci dvou okruhů. Vybírat můžete mezi základní a velkou prohlídkovou trasou. Do štoly je vstup zakázán dětem do 10 let.

Před návštěvou štoly Johannes je nutná rezervace a zakoupení vstupenky v hotovosti v infocentru Boží Dar nebo pomocí on-line platby v rezervačním systému na www.stolajohannes.cz.

Další tipy na výlety po Karlovarském kraji najdete na www.zivykraj.cz.