NPR Soos

Františkovy Lázně
NPR Soos

Probublávající mofety jako na Islandu, solné výkvěty připomínající bolivijskou poušť, rašelinové lesy a jezerní mokřady jako ve východním Finsku. Ne, nelistujeme napříč atlasem. To všechno se ukrývá na ploše o rozloze 221 hektarů na západě Čech nedaleko Františkových Lázní v Národní přírodní rezervaci Soos.

Český Island nebo také český Yellowstone, který nemá ve střední Evropě obdoby. Tak se Soos zapsal do povědomí veřejnosti. Rezervací vede naučná stezka dlouhá přibližně dva kilometry. Kdo se po ní vydá, dozví se z informačních panelů mnoho zajímavostí. Popisují totiž nejen geologické výjimečnosti této lokality, ale třeba také unikátní faunu a chráněné živočichy, kteří tu žijí.

Náš tip

Máte rádi staré hrady a procházky v podhradí? Když už budete u Františkových Lázní, byla by velká škoda minout Poustku s hradem Seeberg (často nazývaný Ostroh) nebo Skalnou s hradem Vildštejn, který láká návštěvníky nejen svým zajímavým příběhem a expozicemi, ale také výbornou restaurací s tradiční českou kuchyní.

Chodník naučné stezky vás hned na úvod zavede k Císařskému prameni. Vyvěrá z něj minerální voda o teplotě, která se celoročně drží kolem 15 °C. Ta vůní a barvou nárostů kolem pramene napovídá, že je silně železitá.

Soos rozhodně není nudné místo. Překvapí vás svou pestrostí a v létě a na podzim se zbarvuje do nejrozmanitějších odstínů.  Na vzniku pestrého území má svůj velký podíl i Heinrich Mattoni. Jeho stopu tu kromě přírodních krás připomíná malý zelený domek jako pozůstatek jeho továrny, takzvané solivarny.

Kompletní informace o přírodní rezervaci najdete www.frantiskovy-lazne.info.

Další tipy na výlety po Karlovarském kraji najdete na www.zivykraj.cz.