NPR Kladské rašeliny

CHKO Slavkovský les
NPR Kladské rašeliny

Finské Česko nebo české Finsko. I tak bychom mohli bez nadsázky nazvat Národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny. Necelých devět kilometrů severně od Mariánských Lázní se nachází jedno z nejkrásnějších míst na Chebsku. Řeč je o bývalé lovecké osadě Kladská, která leží v centru nejcennějšího území Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les v přírodní rezervaci Kladské rašeliny.

Náš tip

Pokud máte rádi památky, rozhodně byste měli podniknout výlet na hrad a zámek Bečov nad Teplou. Pyšní se vzácným relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Kladská je nejen rájem všeho živého, ale je i oblíbeným cílem milovníků přírody.  Je vyhledávanou lokalitou především kvůli unikátnosti místní fauny a flóry. Soubor pěti rašelinišť poskytuje útočiště řadě významných druhů. Pokud byste chtěli poznat tento jedinečný ekosystém, což rozhodně doporučujeme, vydejte se na naučnou stezku Kladská. I když je dlouhá zhruba jen 2,4 km, k vidění je toho víc než dost.  Malebná je zejména dřevěná vyhlídka u rybníka Horní Bahňák, kolem Kladského rybníka lemuje Tajgu, okruhem se pak vrací k zámečku a Domu přírody Slavkovského lesa. Trasa je za běžného provozu vhodná i pro vozíčkáře a kočárky.

Okolí nabízí další turistické zajímavosti jako například Kyselé jezero, nedaleká lázeňská města, zámky nebo přírodní památku Křížky. Kladské rašeliny zkrátka svou vegetací připomínají nefalšovanou severskou tajgu. I proto můžete mít alespoň na chvíli pocit, že jste se ocitli v nedotčené přírodě Finska.

Další tipy na výlety po Karlovarském kraji najdete na www.zivykraj.cz.