Karlovy Vary

Karlovy Vary

Když se řekne Karlovy Vary, většině z nás se vybaví světově proslulé lázně s léčivými prameny. Nejvýznamnější lázeňské město v Česku, založené Karlem IV., navštíví ročně tisíce turistů z celého světa. I proto je od roku 2021 na seznamu Světového dědictví UNESCO.  Nejznámějším a nejteplejším pramenem je věhlasné Vřídlo. Užívá se nejen při pitné kúře, ale je také jediným karlovarským pramenem využívaným ke koupelím.

Náš tip

Pociťte na vlastní kůži účinky vřídelní vody a ponořte se do lázně, která obsahuje unikátní koktejl iontů, minerálních látek a oxidu uhličitého. Jedinečnou karlovarskou proceduru si můžete dopřát v hotelových balneocentrech nebo na veřejných místech, jako jsou Alžbětiny Lázně, Saunia Thermal či Lázně III.

Mimo to již v červnu letošního roku se po rozsáhlé rekonstrukci otevřou Císařské lázně, které nabídnou několik návštěvnických tras. Zajímavá jistě bude i prohlídka atria s vestavěným sálem, který bude sám o sobě technickou raritou. Rozhodně se máte na co těšit!

Vřídlo se pyšní nejen úctyhodnou teplotou 73,4 °C, ale také silou a vydatností. Vyvěrá do výšky 12 metrů a za minutu z hlubin země vynese až dva tisíce litrů termální vody. Kromě ní vynáší na povrch i oxid uhličitý a další plyny, které mohou za přerušované tryskání pramene. Najdete ho přímo v lázeňském centru na Vřídelní kolonádě.

Z vřídelní vody se vyrábí i oblíbené karlovarské suvenýry, včetně kamenných růží, které nikde jinde na světě nenajdete. Obrůstají vřídlovcem v podzemí kolonády, kam se můžete vypravit v rámci zajímavé exkurzní trasy.

Summa summarum, podzemí Karlových Varů je protkané nespočtem pramenů a pramínků. Na povrchu je zachyceno a zpřístupněno veřejnosti 15 pramenů, z nichž 12 je běžně užíváno k pitné kúře, která je nedílnou součástí vyhlášené karlovarské léčby. Tak popadněte lázeňský pohárek a vydejte se načerpat dávku zdraví!

Pro další tipy navštivte www.karlovyvary.cz.