Hrad Loket

Loket
Hrad Loket

Člověk až žasne, co byli naši předci schopni postavit bez těžké techniky. Hrad, který přechází ve skálu a skála, na které vyrůstá hrad. Západočeský hrad Loket leží na půl cesty mezi Karlovými Vary a Sokolovem. Proč zrovna Loket a ne třeba palec? Hrad i město dostaly jméno po mohutném meandru řeky Ohře, který připomíná tvar lidského lokte, a tak byl název na světě.

Středověký hrad je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži jej budete mít jako na dlani. Dnes si na hradě můžete kromě krásných výhledů do okolí prohlédnout také expozici historických zbraní, gotické nástěnné malby, porcelán nebo exponáty loketské sbírky.

Tip na závěr

Pokud máte rádi výšky, rozhodně byste měli navštívit rozhlednu na Krásenském Vrchu. Najdete ji nedaleko města Krásno uprostřed Slavkovského lesa. Unikátní tvar 25m věže, jejíž spirálovité schodiště se neobvykle vine po vnějším obvodu. Sice na její vrchol vede 120 schodů, ale za ten překrásný výhled stojí každý jeden schod.

Temnou historii hradu dokládá expozice útrpného práva. Tato část prohlídkového okruhu patří k nejatraktivnějším v celém hradě. Při jeho prohlídce uvidíte, jak dopadli lumpové a hanebníci, kteří se provinili proti zákonům a také se dozvíte o těch nejstrašidelnějších praktikách mučení, po kterých se vězeň většinou doznal. Trýznivou atmosféru ještě více přibližuje hlasité kvílení a skřípění nástrojů sloužících k mučení.

Stejně jako většina hradů má i Loket své pověsti. Podle jedné z nich je do obřího meteoritu, který se na nádvoří hradu objevil v roce 1422, zakletý zlý loketský purkrabí. Ta další se váže k bronzové sošce Gottsteina, která dominuje loketskému nádvoří.

Kompletní informace o hradu najdete www.hradloket.cz.

Další tipy na výlety po Karlovarském kraji najdete na www.zivykraj.cz.